Papier fotograficzny – dlaczego warto go wybrać?

Wiele osób marząc o profesjonalnych wydrukach zdjęć, wybiera klasyczny papier do drukarek. Decyzja ta jest podyktowana prostymi przesłankami – papier fotograficzny jest zwyczajnie droższy od swojego klasycznego odpowiednika.

Gładki, znaczy lepszy

Papier fotograficzny posiada charakterystyczną, gładką powierzchnię. Dzięki temu, znacznie lepiej prezentują się na niej fotograficzne detale, które nie wyglądają tak dobrze na tradycyjnym nośniku. Oznacza to przede wszystkim znacznie lepszą wyrazistość zdjęć, a także bardzo dobre nasycenie kolorów.

Różne rodzaje, różne efekty

Różne rodzaje papierów fotograficznych różnią się pomiędzy sobą nie tylko gładkością powierzchni, ale też stopniem jej nabłyszczenia. Na rynku można znaleźć zarówno papiery błyszczące, jak również ich matowe odpowiedniki. Rzecz jasna, wybór konkretnej formy nośnika będzie miała ogromny wpływ na jakość wydrukowanego w ten sposób zdjęcia.

Gruby papier nie zawsze musi być lepszy!

Ryza papieru fotograficznego o największej gramaturze, to znaczny wydatek. I choć duża gramatura znacznie poprawia jakość zdjęcia, to nie zawsze papier ten można wykorzystać do wydruku. Może się okazać, że ciężki nośnik zwyczajnie nie sprawdzi się w przypadku konkretnej drukarki, co oczywiście przełoży się na słabą jakość zdjęcia.

Podsumowując, papier fotograficzny to najlepsza opcja w przypadku drukowania zdjęć. Niemniej, wybór jego odpowiedniego rodzaju jest bardzo trudny i zależy od wielu różnych czynników. Trzeba również wziąć pod uwagę cenę poszczególnych ryz papieru.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *